• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100009201648969

Hakkımızda

                                         

Belçika Diyanet Vakfı tarafından 2013 yılında satın alınan Eğitim Enstitümüz 62.000malana sahiptir. 3.000m2 kapalı alan içerisinde 5 sınıf, 2 mescit, kantin,oyun alanları ve yemekhane mevcuttur. Enstitümüz 68 yatak kapasiteli olup 4’er kişilik 17 yatak odası,lojman, idare binası ve misafirhanemiz mevcuttur. 1 temmuz 2013 tarihinde “Gel bu yaz Kuranı kalbine yaz” sloganıyla 80 yatılı, 35 gündüzlü olmak üzere toplam 115 öğrencimizle Eğitim ve Öğretime başladık. Öğrencilerimizin yaş sınırları ise 9 – 14 yaş aralığıdır.

Bunu yanısıra Eğitim Enstitümüzde Hafızlık sınıfı da  açılmış olup 4 öğrencimiz  hafızlıklarını tamamlamış ve 7 öğrencimizde hafızlığa devam etmektedir.

Yaz tatillerinde, Ara tatillerde ve hafta sonu olmak üzere öğrencilerimiz  yatılı eğitim almaktadır. Hizmete başladığımızdan bugüne toplam 2000 öğrenci yetiştirilmiş ve yetiştirilmeye devam edilmektedir. Kur’an kursumuzda, kur'an ve temel dini bilgilerin yanında sosyal (el becerileri, piyes, ilahiler, kültür gezileri,...)  ve sportif ( futbol, basketbol, masa tenisi, yüzme,…) faaliyetleride icra edilmektedir. Çocuklarımızın özel yeteneklerini dini bir eğitim vermekle keşfediyoruz.

Eğitimcilerimiz  Türkiye’den Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından gönderilmektedir. Sınıflarımız 25 öğrenciden oluşmaktadır. Sosyal etkinliklerimiz için  genç hocalarımız mevcuttur.

Eğitim Enstitümüzde eğitimin yanısıra  Belçika Diyanet Camileri gençlik kolları ve kadın kolları için özel  programlar, seminerler, eğitim çalışmaları,  kamp çalışmaları, kahvaltı programları ve toplantılar yapılmaktadır.

Belçika ve Avrupa'da din hizmetleri alanında görev alabilecek insanlarımızın yetiştirilmeye başlanması amacıyla ,İmam Hatip Okulu olarak tanınması için Belediyeyle görüşmeler ve çalışmalar başlatılmış ve ek sınıf binaları için inşaatın başlatılması sürecine yaklaşılmıştır.

Bu hizmetle amacımız,sadece Din Görevlisi yetiştirmekle kalmayıp avrupa'da ilkeli ve inandığı gibi yaşamayı amaç edinen, milli ve manevi değerlerine bağlı, topluma karşı sorumluluklarını yerine getirme duygusuna sahip, kendi haklarını ve görevlerini bilen, anlayışlı, bilgili, hoşgörülü ve becerikli bireyler yetiştirmektir. Yarının anneleri babaları olacak öğrencilerimiz almış oldukları dini, tarihi ve kültürel değerleri kendilerinden sonraki nesillere aktaracak birer gönüllü elçiler olacaklardır.

Avrupa'da yaşayan Müslümanların sorunlarının çözümü noktasından şimdiye kadar yapmaya gayret ettiğimiz başarılı çalışmalarda, bizleri yalnız bırakmayan ve maddi manevi yardımlarını esirgemeyen avrupa'daki bütün diyanet teşkilatlarımıza teşekkür ediyoruz. 

 

İMAM-I AZAM EĞİTİM ENSTİTÜSÜ

 


Video
Saat
DIYANET TV & RADYO